Jak účinně bojovat proti vlhkosti zdiva

Vlhnou vám doma zdi? Máte na zdech plíseň? Nezoufejte, řešení existuje, i když ne vždy je snadné.

Příčiny vlhkosti v domě

Problém s vlhkostí zdiva mají většinou starší domy s porušenou nebo zcela chybějící hydroizolací. Pokud dům nemá základy izolované proti navlhnutí od okolní zeminy, případně spodních vod, vzlíná voda od základů a postupuje zdmi až do obytných místností. Se stoupající vodou se do zdiva dostávají i různé soli (sírany, dusičnany, chloridy). Tyto soli zabraňují rychlému vysychání zdiva, a proto může voda postupovat výš a výš. Následkem toho se na zdech tvoří vlhké mapy se solnými výkvěty, později plíseň a následně dojde k rozpadu omítky a vypadávání samotného zdiva. Plíseň je pro zdraví člověka velice škodlivá, a proto byste její včasnou likvidaci neměli podceňovat.

Ne vždy se však musí jednat o mokro z podloží a okolní zeminy. Příčiny nasáknutí zdiva můžou být i skryté poruchy rozvodu vody, topení nebo kanalizace. Jsou případy, kdy se vlhnutí neprojevuje víceméně stejnoměrně v celém domě, ale pouze místně. V takovém případě je dobré řešit i správné napojení okapů a svodů dešťové vody do kanalizace. Nedostatečné větrání a vytápění místnosti či netěsnost oken mohou být také jednou z příčin plísně v bytě.

 Vlhkost zdiva může mít i několik příčin současně. Proto je vhodné nejdříve zjistit, z jakého důvodu se objevuje, a teprve pak ji začít odstraňovat.

Jak na vlhkost zdiva

Způsobů, jak odstranit navlhnutí zdiva, je několik. Nejčastěji se vlhkost odstraňuje celkovou hydroizolací objektu. Varianty hydroizolace jsou následující:

  • podřezání zdiva řetězovou nebo lanovou pilou
  • podsekání zdiva
  • izolace pomocí zarážení nerezových plechů
  • elektroosmóza
  • chemická injektáž

U nových staveb se tento problém řeší pomocí různých hydroizolačních nátěrů, asfaltových pásů aj. U betonových staveb se vlhkosti zabraňuje plošně, a to např. speciální práškovou cementovou směsí Sikkaton. Hydroizolace touto směsí je mechanicky neporušitelná.

Sanační omítka a vlhké zdivo

Sanační omítka, např. Baurex nebo Baumit, může napomoci při řešení odstraňování vlhnutí zdiva a současně zamezit vzlínání vody od základů, a to celkovou hydroizolací vlhké stavby. Sanační omítka umožňuje zdivu rychleji vysychat a vydrží podstatně déle než běžná omítka.  Před nanesením je třeba zcela odstranit původní omítku a proškrábnout spáry do hloubky až 2 cm.

Mějte na paměti, že plíseň by se neměla odstraňovat za sucha. Samotné použití sanační omítky ale problém s vlhkostí nevyřeší. Zároveň je dobré nepodceňovat větrání v místnostech, vytápění a utěsnění oken.

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *